Unikalne i oryginalne stroje łowickie

Unikalne i oryginalne stroje łowickie

Łowicz kojarzy się przede wszystkim w niepowtarzalnymi i wyjątkowymi wzorami łowickimi, które zachwycają pięknem i niepowtarzalnością. Wykonanie tkanin z wzorem łowickim wymaga umiejętności, kreatywności, a nade wszystko czasu, efekt potrafi jednak zaskoczyć każdego.

 

Stroje ludowe w łowickim wydaniu

 

Każda łowiczanka powinna posiadać w swojej garderobie ludowy strój wykonany z wełnianej, tkanej w efektowne paski tkaniny, bogato zdobionej haftem ręczno-maszynowym oraz cekinami. Dopełnieniem całości jest halka z podwójną koronką oraz czerwone korale.

Nie mniej imponująco przedstawia się strój męski, w skład którego wchodzi leibik wykonany z czarnego sukna, zdobiony w tylnej części czerwonymi obszyciami na brzegach, zdobionej haftem ręczno-maszynowym „bielonki”, czyli koszuli dopełnionej motywem kwiatów na mankietach, ponadto każdy łowiczanin musi posiadać czarne, skórzane buty.

Nadrzędnym elementem, który wyróżnia wspomniane wyżej stroje ludowe, są oczywiście łowickie wzory, przede wszystkim kolorowe pasiaki i piękne hafty.

 

Kolorowo i niebanalnie

 

Miejscem, które kojarzy się z bogactwem kolorów i subtelnością oryginalnych haftów, jest Łowicz – wzory charakterystyczne dla tego regionu zachwycają pięknem i niepowtarzalnością.  Co ważniejsze, fakt ten dotyczy zarówno strojów damskich, jak i męskich.

Nietrudno zauważyć, że tutejsza kultura, także w obrębie stroju, ewoluowała przez lata, fakt ten dotyczy przede wszystkim młodych kobiet, które dążą do tego, by w jak największym stopniu zbliżyć się do trendów współczesności, nie mniej jednak tradycja wciąż spełnia w tym przypadku ważną funkcję.

Zadając pytanie, gdzie można znaleźć najbardziej kolorową i radosne stroje ludowe, wiele osób wskazuje na Łowicz – wzory łowickie są tego najlepszym potwierdzeniem.

Analizując tę kwestię warto zwrócić uwagę na fakt, że kolorowe pasy i piękne hafty w motywach kwiatowych to element kultury, który jest żywy od wielu wieków i wszystko wskazuje na to, że łowickie wzory nadal będą cieszyły się zainteresowaniem.

Stworzenie stroju w stylu łowickim wymaga czasu i umiejętności, konieczne jest także zastosowanie najwyższej jakości tkanin, co w połączeniu z nakładem pracy sprawia, że koszt wytworzenia stroju łowickiego jest bardzo wysoki – z tego też powodu większość kobiet zakłada go wyłącznie na szczególne okazje, wymagające odpowiedniej oprawy.

Warto także podkreślić, że łowickie wzory znajdują odzwierciedlenie w wielu regionalnych gadżetach, traktowanych zazwyczaj jako pamiątki. Łowickie wzory są w tym przypadku symbolem regionalnej kultury i tradycji.

Osoby poszukujące bardziej praktycznych gadżetów często wybierają narzuty oraz poduszki zdobione łowickimi wzorami. Kolorowe pasiaki i haftowane kwiaty współgrają zarówno z aranżacjami klasycznymi, jak i stricte nowoczesnymi.

COMMENTS